گوگل

طبق گزارش ها گوگل احتمالا معرفی Gemini را به تاخیر میاندازد

به گزارش تیونیفای، زمانی که ChatGPT OpenAI حدود یک سال پیش دنیا را در بر گرفت، زنگ خطر را در سراسر صنعت فناوری به صدا درآورد. شرکت‌هایی که قبلاً از هوش مصنوعی استفاده نکرده بودند، می‌دانستند که باید شتاب دهند و یکی از آنها گوگل بود. از آن زمان، این غول فناوری Google Bard را راه‌اندازی کرد و ابزارهای هوش مصنوعی بی‌شماری را به سرویس‌های مختلف اضافه کرد، همه در حالی که روی پروژه هوش مصنوعی جامع خود برای رقابت با آخرین پیشرفت‌های GPT OpenAI با اسم رمز Gemini کار می‌کرد. در حالی که در ابتدا گمانه زنی می شد که Gemini می تواند قبل از پایان سال 2023 به صورت زنده اجرا شود، اکنون به نظر می رسد که پروژه با مشکل مواجه شده است.

جزئیاتی در خصوص عرضه Gemini

به گزارش The Information، منابع نزدیک به پروژه Gemini اکنون ادعا می کنند که ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، رویدادهای راه اندازی آینده را ترمز کرده است. در حالی که نسخه‌های کوچک‌تر Gemini قبلاً آزمایش شده‌اند، مدل زبان بزرگ هنوز در حال توسعه است و ظاهراً با چالش‌هایی مواجه است. به طور خاص، مهندسان بر این باورند که چندزبانگی قبل از راه‌اندازی Gemini به بهبود بیشتری نیاز دارد – در حالی که در زبان انگلیسی عملکرد خوبی دارد، عملکرد آن در سایر زبان‌ها عقب است.

جزئیاتی در خصوص عرضه Gemini

اگر تأخیر قریب‌الوقوع باشد، این بدان معناست که سایر محصولات و خدمات Google که قرار بود از جمینی بهره‌مند شوند (مانند Bard) نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. انتظار می رود زمانی که Gemini عرضه شود، در اندازه های مختلف از جمله یک نسخه سبک وزن برای موبایل عرضه شود. ایده این است که تا آنجا که ممکن است برای توسعه دهندگان جذاب باشد.

هنگامی که جزئیات پروژه Gemini شروع به درز پیدا کرد، شایعات حاکی از آن بود که گوگل نمی‌خواهد آن را در کنار ChatGPT افزایش دهد – خودی‌ها ادعا کردند که هدف پیشی گرفتن از قابلیت‌های محصول OpenAI است. بر اساس گزارش‌ها، توسعه بر روی ترکیب قابلیت‌های متنی مدل‌های زبان بزرگ و تولید تصویر هوش مصنوعی برای ایجاد یک ابزار همه‌کاره‌تر متمرکز شده است. ظاهراً گوگل از رونوشت‌های ویدئویی یوتیوب برای آموزش Gemini استفاده می‌کند و وکلای این شرکت بر این فرآیند نظارت می‌کنند تا مطمئن شوند که مطالب آموزشی مقررات حق چاپ را نقض نمی‌کنند.

برای تقویت تلاش‌های خود، گوگل از سرگئی برین، بنیان‌گذارش، استقبال کرد تا رویکردی عملی به تلاش‌های هوش مصنوعی این شرکت داشته باشد و به پیشروی Gemini کمک کند. از دیگر افراد سرشناس دیگری می‌توان به پل برهام، محقق ارشد گوگل و تام هنیگان از DeepMind اشاره کرد. وقتی Gemini کامل شد، می‌توان از آن برای تقویت مجموعه محصولات Google، از Bard گرفته تا Workspace’s Duet AI استفاده کرد.

طبق گفته‌های خودی‌ها، اولین جمینی که می‌توانست برای اولین بار در سال 2024 عرضه شود، اما هیچ چیزی مشخص نشده است. در همین حال، OpenAI در حال حاضر روی پیشی گرفتن از مدل GPT-4 و توسعه GPT-5 کار می کند. تا زمانی که Gemini عرضه شود، جالب خواهد بود که ببینیم آیا همچنان می تواند به گوگل کمک کند تا در OpenAI جایگاه خود را پیدا کند یا خیر. در حالی که مطمئناً پتانسیل وجود دارد، اگر رقیب Google از زمان اضافی به نفع خود استفاده کند، تأخیر می تواند یک شکست پرهزینه باشد.

 

بیشتر بخوانید:

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
androidpolice

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا